Dowiedz się więcej na temat projektu „Ciemności Kryją Ziemię”

Relacja Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku

 

"za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś", tak pisał Mark Twain, stąd  intencją wielu nauczycieli jest wskazać młodzieży co zależy od nich, jak należy odwiązać liny bezpieczeństwa, które tworzą dom rodzinny, środowisko rówieśnicze, jak należy opuścić bezpieczną przystań szkoły i wyjść poza podstawę programową, wyjść w kierunku różnorodności świata, wielokulturowości. Wyjść, posmakować, pozostawić coś po sobie...

Celem naszej edukacji jest poznanie dziedzictwa kulturowego, wytworzonego przez polskich współobywateli - Żydów, to nieustanna pamięć o Shoah, choć tematyka traumatyczna, ale okazuje się i też bardzo drażliwa. Pragniemy aby wchodzący w życie młody człowiek widział - człowieka w człowieku. Aby widział w człowieku pochodzenia żydowskiego, nie wytworzony i powielany bezrefleksyjnie stereotyp Żyda, ale współobywatela, który w historii naszego państwa i w dniu dzisiejszym jest obywatelem, który płacił i płaci podatki, oddawał i oddaje głos w wyborach. To nie ktoś INNY.

Uczniowie naszej szkoły od lat włączają się w różne akcje społeczno - edukacyjne (Żonkile), projekty (np. Historia i kultura żydowska jako element wielokulturowości regionu - Projekt finansowany przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego "Wzbogacanie oferty edukacyjnej na terenach wiejskich i w małych miastach,
"Kryptonim Żegota - ukryta pomoc, pomoc ukrytym Muzeum Historyczne  Miasta Krakowa" ),  udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Galicja, czy w Starej Synagodze ucząc się pilnie kaligrafii. Młodzież staje naprzeciw Aron ha-kodesz, chłopcy ubierają jarmułki i pochylają nad macewami na cmentarzu Remuh.
Na Lipowej w  Krakowie konfrontują  swoją  wiedzę o filmie S. Spielberga "Lista Schindlera"(obowiązkowo prezentowanego w szkole obok dokumentu Sz. Wiesenthala "Ludobójstwo") w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Fabryka Emalii Oskara Schindlera. Co roku, każda klasa trzecia, na przełomie października-listopada w ramach Programu Profilaktyczno-Wychowawczego szkoły organizowany ma wyjazd do obozu nazistowskiego Auschwitz-Birkenau. W ubiegłym roku szkolnym w ramach akcji "Ludzie nie liczby, imiona nie cyfry" młodzież uczestniczyła w wyjeździe do Bełżca.

Kraków, Oświęcim to średnia odległość stu kilometrów od Krościenka, gdzie mieści się nasze od 79 lat Liceum Ogólnokształcące. A Krościenko zna też historię mieszkańców narodowości żydowskiej. Żydzi mieszkali tutaj, pracowali, zakładali rodziny, wspólnie z Polakami cieszyli się życiem w pokoju, cieszyli się każdą pora roku, tutaj umierali i byli chowani na swoim kirkucie. Ich czas skończył się w czasie okupacji.

Czas leczy rany, relacja uczennicy - pdf

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci, relacja nauczycielki - pdf

Wówczas zapytają sprawiedliwi - pdf

Edyta Barnaś

Ryszard Dębski

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

w Krościenku

  • Nomina Rosae
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu
  • MCDN
  • MCDN
  • MCDN
  • MCDN
  • MCDN
Projekt w całości finansowany ze środków Województwa Małopolskiego